Ďurekové stránky


Vitajte na mojej stránke!!!
Správy Inzeráty Obrázky Rady Programy Knihy E-zones
Mobil Zvonenia SMSky Srandy Download Slovník Bus/Vlak

Dnes má sviatok: - pošli pohľadnicu
Kontakt 

Na hlavnú stránku Hlavná stránka Na hlavnú stránku
SMS
Zarábanie
Vyhľadávače
Screensavers
Ovládanie svetiel


Referáty
· osobnosti
· čitateľský denník
· dejepis
· geografia
· náboženstvo
· astronómia
· astrológia
· biológia
· fyzika
· chémia
· v anglickom jazyku
· ostatné
--> viac  --> ešte viac 
Downloady
· Pošt. smerovacie čísla

Prezentácia
· Desať ruží
· Anjelici
· Tamtra


Zaľúbené
stránky
Prvý ozajstný počítač “ENIAC”

Prvý ozajstný počítač zostavili roku 1946 v USA.
Stalo sa tak na objednávku pre armáda, konkrétne pre Laboratórium balistických výskumov (čo zabezpečilo dostatok finančných prostriedkov). Prácu začali už roku 1917, čiže počas prvej svetovej vojny. Intenzívnejšie sa jej začali venovať od roku 1935, keď bolo zrejmé, že sa schyľuje k ďalšej vojne. Americká armáda si uvedomila rozmach nemeckej vojenskej techniky, preto urýchlila práce na novom druhu zbrane. Aby sa dal vyvinúť prvý model dela, treba previesť množstvo výpočtov. Ukázalo sa, že vtedajšie zariadenia boli pomalé. Bolo teda treba vyvinúť nové, rýchlejšie.

Niekto vyrátal, že ak by sa automobilový priemysel rozvíjal takým tempom ako počítačový, najluxusnejší model rolls-royca by stál… asi 90 korún! A okrem toho by jeho prevádzka bola nezvyčajne lacná - na 100 km by spotreboval kvapku paliva, menšiu ako zrnko piesku!

Koncom mája 1943 sa začali vlastné práce nad jedným z najdôležitejších vynálezov 20. storočia.

Prvý počítač sa volal ENIAC (Electronical Numer Integrator and Computer). Bol to velikánsky stroj a priam požieral elektrickú energiu. Vážil asi 30 ton a zaberal plochu veľkého bytu. V 42 načierno vymaľovaných oceľových skriniach sa okrem iného nachádzalo 18800 elektróniek, 10000 kondenzátorov a 50000 reostatov. Stroj spotreboval až 140 kW/h. Keďže sa elektrónky rýchlo prehrievali, na ich chladenie nainštalovali špeciálny ventilačný systém. Použili na to 2 motory Chryslera o sile 12 koní. Nie je ťažké domyslieť si, že tento počítač prvej generácie nebol dokonalý a často sa kazil.

Čoraz dokonalejšie a spoľahlivejšie počítače vyvolávajú v ľuďoch obavy a agresiu. V USA právnici už roky používajú termín “počítačová vražda”, lebo mnohí majitelia ničia svoje počítače. Psychológovia tento jav nazvali počítačovou fóbiou (chorobným strachom), lebo ľudia sa cítia počítačmi ohrození. Veď počítač ráta rýchlejšie a lepšie, môže pracovať veľa dní bez prestávky, vôbec sa neunaví, nepodlieha nijakým náladám, nič nezabudne… Zdá sa, že všetci počítačmi posadnutí nešťastníci zabúdajú, že človek vynašiel taký dokonalý stroj. Z toho vyplýva len jedno: Sme lepší!