Ďurekové stránky


Vitajte na mojej stránke!!!
Správy Inzeráty Obrázky Rady Programy Knihy E-zones
Mobil Zvonenia SMSky Srandy Download Slovník Bus/Vlak

Dnes má sviatok: - pošli pohľadnicu
Kontakt 

Na hlavnú stránku Hlavná stránka Na hlavnú stránku
SMS
Zarábanie
Vyhľadávače
Screensavers
Ovládanie svetiel


Referáty
· osobnosti
· čitateľský denník
· dejepis
· geografia
· náboženstvo
· astronómia
· astrológia
· biológia
· fyzika
· chémia
· v anglickom jazyku
· ostatné
--> viac  --> ešte viac 
Downloady
· Pošt. smerovacie čísla

Prezentácia
· Desať ruží
· Anjelici
· Tamtra


Zaľúbené
stránky
Máte dobré oči?

Glaukóm alebo ľudovo povedané zelený zákal, je chronické ochorenie oka, ktoré je druhou najčastejšou príčinou slepoty. Hlavým znakom charakterizujúci toto ochorenie je zvýšenie vnútroočného tlaku. V začiatočných fázach je ochorenie úplne nenápadne. Bez akýchkoľvek klinických príznakov, takže postihnutý nepociťuje bolesti oka, ani nemôže pozorovať zmeny na oku. Ochorenie sa často prejaví až výpadkami v zornom poli, keď sú už zmeny na zrakovom nerve nezvratné. K rizikovým skupinám patria ľudia nad 40 rokov, jedinci trpiaci cievnymi ochoreniami, cukrovkou, krátkozrakí a ľudia s tmavšou pleťou.

V roku 2001 bolo na Slovensku evidovaných približne 75 000 pacientov s glaukónom. Tak isto v tomto roku sa konal projekt Glaukoma Tour Slovakia 2001, v rámci ktorého sa uskutočnili vyšetrenia pacientov s glaukónom pomocou laserového tomografu na 14 očných klinikách a oddeleniach po celom Slovensku. Cieľom projektu bolo upozorniť na problematiku glaukómu. Laserový tomograf mal u nás premiéru práve v rámci spomínaného projektu. Prístroj, ktorý je vysoko účinný pri stanovovaní prvotných zmien na terči zrakového nervu, pomáha pri diagnostike glaukómu už s dvojročným predstihom resp. zistiť stupeň poškodenia terča zrakového nervu a objektizovať progresiu ochorenia.

A ako je to s liečbou tohoto ochorenia? Najdôležitejším faktorom tzv. sekundárna prevencia - teda skoré odhalenie ochorenia, ako aj skoré nasadenie účinnej liečby. Glaukóm je chronické ochorenie, teda liečba je celoživotná. Jej cieľom je zníženie vnútroočného tlaku. Doposiaľ nebol vyvinutý žiaden liek, ktorý by úplne zastavil priebeh ochorenia. Medzikamentóznou formou liečby glaukomu sú očné kvapky s účinnou látkou latanprost.