Pri pohlavnom styku sa môže nakaziť celou plejádou infekcií, ktoré s a odborne označujú ako sexuálne prenosné choroby. Väčšia pravdepodobnosť nákazy hrozí promiskuitným ľuďom , ktorí často striedajú partnerov. Najlepšou prevenciou je vernosť. Pohlavným stykom sa prenáša viac ako 50 druhov choroboplodných organizmov. Infekcie majú rôzne príznaky a dôsledky. Ak sa v čas nediagnostikujú a neliečia, môžu viesť k rôznym komplikáciám. Navyše, zvyšuje sa riziko prenosu na iné osoby. Od roku 1956, s nástupom normálnych antikoncepčných tabletiek, keď čiastočne ustúpilo používanie prezervatívov, mohutne vzrástol výskyt sexuálne prenosných chorôb. V 80 a 90 rokoch sa síce výskyt niektorých (kvapavka a syfilis ) znížil, ale naproti tomu sa zvýšil výskyt iných pohlavných ochorení ako napr. Trichomoniáza, clamidie. Ale až poznatky o AIDS a strach z nej ukázali, akou vážnou hrozbou pohlavné choroby vlastne sú.
Dúfam, že ste sa nenaľakali pri tejto záplave ochorení prenášaných pohlavným stykom. Ale existuje pomerne účinná prevencia:
- dodržiavať pohlavnú hygienu
- vyhýbať sa promiskuite
- používať prezervatív
Pri každom podozrení na pohlavné ochorenie musí byť vyšetrený a v prípade potreby aj liečený váš sexuálny partner (v urologickej alebo dermatovenerologickej ambulancií). Neobstojí názor "Veď ten môj tvrdí, že mu nič nie je, že to ja ”. Nepodstupujte liečbu samy. Ak sa nelieči aj partner, problémy sa znovu vrátia.
Užívajte si, ale s rozumom. Vedzte, že pri všetkých výdobytkoch vedy a techniky je najúčinnejšou ochranou proti pohlavným chorobám obyčajný prezervatýv.