Hlavná stránka
SMS
Zarábanie
Vyhľadávače
Screensavers
Ovládanie svetiel
Referáty
· osobnosti
· čitateľský denník
· dejepis
· geografia
· náboženstvo
· astronómia
· astrológia
· biológia
· fyzika
· chémia
· v anglickom jazyku
· ostatné
--> viac
--> ešte viac
Downloady
· Pošt. smerovacie čísla
Prezentácia
· Desať ruží
· Anjelici
· Tamtra
Zaľúbené
stránky
|
Tiger pásavý usurijský
Tiger usurijský, nazývaný aj tigrom sibírskym, je najväčšou žijúcou mačkovitou šelmou. V prírode je však natoľko vzácny, že v zoologických záhradách žije omnoho viac exemplárov než na slobode.
Vzácny tiger usurijský nežije na Sibíri, ale v oblasti riek Amur a Usuri, na miestach, ktoré sú po väčšinu roka pokryté snehom. Revír samca je obrovský a zvyčajne sa oň delí s dvoma samicami.
Spôsob života Tiger usurijský obýva obrovské teritória, často až s rozlohou tri tisíc štvorcových kilometrov. Ak na tomto území nachádza dostatok potravy, po celý rok nevychádza za hranice revíru. Ak však nemá dostatok lovnej zveri, môže zaútočiť aj na väčšie kusy domáceho dobytka, p rípadne na psa. Samice si rovnako ako samce označujú teritórium močom alebo zoškrabávaním kôry na určitých stromoch. Tiger si pri pohybe po svojom revíri pravidelne kontroluje značky, rovnako ako aj značenia ostatných tigrov. Pachové značky majú význam nielen pri označovaní revíru, ale súčasne umožňujú stretnutia oboch pohlaví v čase rozmnožovania. K prelínaniu územia lovných revírov dochádza u tigrov iba v prípade území samčích s územiami samíc, pretože jednotlivé samce si svoje revíry pred ostatnými samcami úzkostlivo chránia.
Samec tigra vedie samotársky život. Sam ice sú, naopak, tolerantné a zvyčajne sa navzájom znášajú.
Rozmnožovanie
Tiger usurijský nemá presne vymedzené obdobie rozmnožovania. Samica v čase ruje označuje miesta močom a pazúrmi vydrapáva značky na kôre stromov. Pretože tigrie revíry bývajú značne rozľahlé, samica sa často vydáva na cestu sama a vyhľadáva partnera.
Samica je pripravená na párenie iba v období niekoľkých dní, zvyčajne troch až siedmich. Počas tohoto krátkeho časového úseku sa potom tigre pária mnohokrát a zostávajú po celý čas spolu. Samec potom samicu opustí, aby si opäť našiel inú. Asi o 95 - 112 dní sa na krytom mieste samici narodia dve až štyri slepé mláďatá. Matka ich kojí a spočiatku necháva osamote. Asi po dvoch týždňoch sa mláďatám otvárajú oči a v rovnakom čase im začínajú rásť prvé zuby. Vo veku dvoch mesiacov mláďatá spravidla prvýkrát opúšťajú svoj úkryt. Matka im však naďalej prináša mäso aj napriek tomu, že ich ešte stále kojí, a to až do veku piatich až šiestich mesiacov. Takto staré mláďatá už však matka berie so sebou na lov. Už v takomto mladom veku majú malé tigre vrodenú schopnosť uchopiť korisť za krk, od matky sa potom naučia presne nájsť to správne miesto, kam musia zahryznúť. Táto príprava na budúci samostatný lov trvá niekoľko mesiacov. Najčastejšou zábavou malých tigrov sú naháňačky a vzájomné súboje. Aj tie sú však iba sústavným nácvikom loveckých metód. Asi vo veku jedného roka vychádzajú mláďatá po prvýkrát samy na lov, aby si zároveň overili techniku, ktorú sa naučili od svojej matky.
Potrava a lov Aj naprie k svojej veľkej sile a čulým zmyslom musí tiger na love stráviť dlhé hodiny, úspešnosť jednotlivých pokusov uloviť korisť býva spravidla asi v pomere 1:10. Tiger sa za svojou korisťou plazí desať až dvadsaťpäť metrov. Jeho plazenie má špecifickú podobu - tiger sa v chrbte prepadá, zatiaľ čo zadné nohy zostávajú pevne na zemi.
Malé zvieratá usmrcuje prehryznutím hrdla, väčšie najprv strhne k zemi a potom prehryzne tepny v oblasti šije. Pri chybnom alebo neúspešnom zásahu tiger ustupuje do vzdialenosti asi dvesto metrov. V takom prípade útok zopakuje iba výnimočne. Korisť po usmrtením zatiahne do úkrytu, kde ju potom žerie, pije vodu a usína. Zvyšku koristi však ešte pred usnutím dôkladne ukryje. Tiger, podobne ako ostatné veľké mačkovité šelmy, žerie potravu v polohe ležmo. Tiger sa špecializuje na lov veľkých kopytníkov, v prípade núdze žerie i ryby, žaby, korytnačky, vtáky, myši a občas plody.
Viete, žeTigre sú schopné prenášať aj takú ťažkú korisť, na zodvihnutie ktorej by bolo treba päť silných mužov.
Keď sa stretnú dva tigre, pozdravia sa zvláštnym zvukom, ktorý vzniká prudkým vyfŕknutím vzduchu z nosa a papule. Iným výrazom priateľstva medzi tigrami je dotyk hlavami, lícami a napokon vzájomné otieranie bokov.
Ak chce tiger v takom chladnom podnebí prežiť, musí denne spotrebovať aspoň 9 až 10 kg mäsa. Najvyššia zaznamenaná hmotnosť tigra usurijského je 384 kg.
Párenie vo vode ma jú tigre veľmi rady.
Zvláštne prispôsobenie
Zimná srsť tigra usurijského má žltkastú farbu, na rozdiel od srsti letnej, ktorá býva zafarbená červenooranžovo. Odtieň bledej srsti dobre splýva so snehom pokrytou tajgou.
Keďže tiger usurijský prežíva v extrémnych teplotách až okolo - 45°C, jeho srsť je dlhšia a hustejšia, než srsť tigrov, žijúcich v teplejších oblastiach. Tiger usurijský je zároveň jediným tigrom, ktorého v oblasti slabín a brucha chráni pred ľadovým vetrom a nízkymi teplotami asi 5 cm hrubá tuková vrstva. Jeho lebka je v porovnaní s lebkou leva kratšia v tvárovej časti, oproti tomu však mohutnejšia v časti nostrálnej.
Dôležité znaky
Telesné rozmery: Dĺžka: samce 2,7-3,8 m; samice sú menšie
Výška tela v najvyššom bode: 105-110 cm
Hmotnosť: 250-280 kg
Rozmnožovanie: Pohlavná dospelosť: v 3.-5. roku
Obdobie rozmnožovania: počas celého roka Doba gravidity: 95-112 dní
Počet mláďat v jednom vrhu: maximálne 7, zvyčajne 3-4
Spôsob života: Správanie: nočná aktivita, samce žijú samotársky
Potrava: srnce, jelene, divé kozy, diviaky, losy, rysy, medvede
Dĺžka života: asi 15 rokov
Príbuzné druhy: Rozlišujeme osem poddruhov tigra a všetky sú ohrozené vyhynutím. Tigra balijského a jávského zaraďujeme k celkom vyhynutým druhom.
Výskyt
V povodí rieky Amur a Usuri na Ďalekom východe na území Ruska a Číny.
Ochrana druhu
Tento druh tigra je ohrozený predovšetkým ničením jeho pôvodného životného prostredia. V súčasnej dobe sa počet exemplárov tigra usurijského odhaduje asi na tristo žijúcich kusov. Dnes žije omnoho viac tigrov usurijských v zajatí než vo voľnej prírode.
Typické znaky tigra usurijského
Zatiahnuté pazúry: Pazúry zostávajú zatiahnuté počas behu a pri odpočinku.
Vytiahnú pazúry: Svoje ostré pazúry tiger využíva pri útoku na korisť.
Srsť: Základné zafarbenie srsti je v zime žltkasté. Biela srsť na bruchu siaha až po slabiny.
Stavba tela: Tiger je veľký a svalnatý, to znamená i veľmi silný.
Uši: Uši tigra sú veľmi krátke, čo zodpovedá extrémne chladnému podnebiu jeho domovského prostredia.
Oči: Tiger vidí binokulárne a farebne. V noci jeho oči vidia päťkrát lepšie než oči človeka.
| |